Edebi

Kan İçen Toprak

“Başka türlü bir şey benim istediğim, ne ağaca benzer ne de buluta, burası gibi değil gideceğim memleket; denizi ayrı deniz, havası ayrı hava.”

Bu dizeler bu memleketi Nâzım gibi seven Can Yücel’e ait. Toprağına kurban olanlarla bu topraklarda kurban olanların memleketinden karalıyorum bunları. Değinecek ne çok şey var, ne çok şey kahredip yaralamış bizi de toparlayamıyoruz. Ne desem ve ne yazsam az kalacak, içimdeki o karanlığı hiçbir şey püskürtemeyecek.

Birbirini bambaşka gündemlerle kapatan bir sınırdayız. Şu an ekonomideki kötü gidişat konuşuluyor, önceki günlerde yanlış yapılanma sebebi ile Karadeniz’de meydana gelen sel felaketleri konuşuluyordu, ondan önce Çorlu’daki tren kazası konuşuldu demeyi isterdim ancak konuşulamadan kapandı ve idam konuşuldu. Kısacık vakitlere bir ülkenin yıllık gündemini, sorunlarını sığdırabiliyoruz ancak çözüm bulamıyoruz çünkü suni. Bir olay diğerini kapatmak adına yaratılıyor adeta. Ben bir olayın üzerini kapatmayacağım; Leyla’nın ve Eylül’ün yani küçücük çocukların ve kadınların öldürülmesini.

Minicik bedenler yüzyılların ağırlığı altında kaldı, hemen idam konuşuldu. İdam ne mi? 60’larda başbakan asan, 70’lerde ise üç sizden üç bizden diyerek 3 fidanı darağacında solduran idam. Gelsin, gelmesin, günlerce tartışıldı. Gelir mi gelecek mi bilinmez elbet,  ülkede çoğu şey bilinmez olduğu için ama idamın neye gelmesini gerektiğini anlatacağım:

•Bir anda bir sessizlik olduğunda ne deriz? -Kız çocuk doğdu!- Neden peki biliyor musunuz? Çünkü bir kız evladın dünyaya gelmesi matem gibi görüldüğü için evleri sessizlik kaplarmış.

•Erkeğin erkek çocuğu olmadığı için baskı görüp “erkek misin sen” denilip sonra da o erkeğin eşine şiddet uyguladığını bilir misiniz peki?

•Ufacık minnacık kız çocuğu bedenlerinin şort giymesine laf edip; erkek çocuğunu kilotsuz gezdiren zihinlere denk geldiniz mi?

•Her erkeğin muhakkak belden aşağısının açık fotoğrafı albümlerde yok mu?

•Bir et parçası için koskoca düğünler yapılıp kapı kapı gezdirilen o minik erkek çocuğunun kendisini nasıl önemli hissettiğinden haberiniz var mı?

-Yok-

Aslan evladım, paşa evladım, en iyi kızı hak eden evladım, seç hangisini alalım evladım, bunu beğendin mi evladım, bak bunun memesi daha büyük evladım, belden aşağısı büyük ama olmaz zayıfı alalım evladım…

Tacizci evladım,
Tecavüzcü evladım,
Sapık evladım,
Katil evladım.
Tanıdınız mı?
Bu ifadelerden en ufağını bile dile getirip söylüyorsanız geleceğin sapığı ellerinizde yetişiyor demektir.

Hadi söyleyin şimdi kimi idam edelim?

Yorum (0)

Yanıt bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak. Gerekli alanları işaretleyiniz *