Zaman Geçiyor Bayım

by • 10 Nisan 2016 • DemlikYorumlar (21)3843

Geçmez sandığınız saatler hızla akıp gider de zamanı bir saniye bile alamazsınız ya geriye, oysa kim bilir neler değişir o bir saniyede? Kaç kalp kırılır, kaç kişi sarılır, kaç gözyaşı dökülür, kaç kahkaha atılır? Koskoca evrende, milyarlarca varlığın içinde, her şeyi boş verin de siz ne bırakırsınız geride o bir saniyede? Zaman rüzgârları ne götürür yanında, neleri koparıp alır sizden hiç düşündünüz mü? Zaman yağmurlarının altında neler kayar avuçlarınızdan ve kimler silinir hayatınızdan? Hangi çocukluk kahramanınız unutulmaya yüz tutar da hangi hayalinizi kurmazsınız belki de bir daha asla? Kaç anınız zamana karışıp toz olurken kim bilir neler gider benliğinizden? Her gün, her saat, her dakika ve de her saniye ne hikâyeler sonlanır da yepyeni ne başlıklar atılır hayat sayfalarınıza?

Zaman geçiyor bayım. Ağzınızdan ne kelimeler çıkıyor ve kulağınıza ne sesler geliyor, onca olaya tanık oluyor, hayat dedikleri yolda kimi zaman kalabalığa karışıp kimi zaman yalnız başınıza yürüyor ve yürüyorsunuz. Saniyeler hafif bir meltem gibi esiyor, dakikalar göğsünüze çarpıyor, saatler sizi yalpalatıyor. Zamanın aksi yönünde, farkında olmadığınız bir hızla ilerlerken kâh düşüyor kâh gülüyor kâh duraksıyor kâh yola devam ediyorsunuz. An geliyor sonlanan her saniye kendinizden eksilirken geride bıraktıklarınızı unutup yavaş yavaş kayboluyorsunuz.

Zaman geçiyor bayım ve siz bunu fark etmiyorsunuz. Vakit bolmuşçasına kimini kırıyor, kimine kırılıyorsunuz. Gün geliyor sevgi nedir unutup gökkuşağını hiç görmemiş gibi nefretten bahsediyorsunuz. Gökyüzünün huzur veren maviliğinden gözlerinizi alıp başınızı derin çukurlara gömüyorsunuz. Öfke saçan tahammülsüz bakışlarınız bir bir soyutlarken sizi, vakit geçtikçe yalnızlaşıyorsunuz. Hiç fedakârlık yapmamış gibi dostluk nedir bilmiyor, hiç âşık olmamış gibi güzel olan ne varsa hayatınızdan siliyorsunuz.

Zaman geçiyor bayım ve siz her geçen gün karanlığa daha çok gömülüyorsunuz. Mumlarınızı birer birer söndürüp aydınlıktan uzaklaşıyorsunuz. Ne yaklaşanlara izin veriyor ne de aralarına katılıyorsunuz. Pes edip sizden giden her şeyle bir tuğla daha ekliyor, sonunda aşılmaz duvarlar örüyorsunuz.

Zaman geçiyor bayım ve geçerken de sizden sizi götürüyor. Kimliğiniz kayboluyor, benliğiniz kayıp gidiyor. O koca yalnızlığınızla günlerin içine sığamıyor, dibi, en dibi boyluyorsunuz. Haliniz git gide kötüleşirken her şey için çok geç oluşuyla kahroluyorsunuz.

Durun bayım. Henüz vakit varken, yolun başında, o kalabalığa dâhilken, durun ve başınızı gökyüzüne kaldırın. Sonsuz mavi gözleriniz acıyana dek işlesin zihninize ve zaman dolu o güzel havayı çekin içinize.

“Kuşlarını alıp gidiyor gök.”

Gitmesin bayım. Haydi, uzatın elinizi, yakalayın o sonsuz maviyi! Vakit yok bayım, kırmayın, kırılmayın. Gökyüzüne bakıp sevgiyi hatırlayın. Çıkarın başınızı o derin çukurlarınızdan, yalnızlığa alışmayın. Dostlarınız, dostluklarınız hiç azalmasın, kapınız herkese açık kalsın. Yıkın o aşılmaz duvarlarınızı ve de ışığınız eksik olmasın. Siz en güzel halinizle hep siz kalın. Çünkü bayım, geçmez sandığınız saatler hızla akıp giderken zamanı bir saniye bile alamıyorsunuz geriye ve çok şey değişiyor o bir saniyede.

Yazan: Yağmur Demirci

Pin It

İlgili Konular

Zaman Geçiyor Bayım için 21 yorum var.

 1. Deniz Demirci dedi ki:

  Kendini vazgeçilmez sanan insanlardan,
  Vazgeçince , huzur buluruz…
  Asla bir insanın mutsuzluğu
  pahasına mutlu olmaya çalışma…
  Bu çirkindir, insani değildir…
  Bu hakiki anlamda şiddettir…

 2. Nurdan Demircigil dedi ki:

  Terbiyesizlikle kendini düşüren kimseyi, soydan gelen asalet yükseltmez… Hz.Ali

 3. Merve Selçuk dedi ki:

  Kaybettiğin yerde bekleme, güçsüzler öyle yapar. Sana kapanan kapıyı bir daha çalma, kapanan kapıyı acizler çalar.

 4. Bayram Şerafettin dedi ki:

  Kimsenin mutsuzluk, umutsuzluk ve uykusuzluk sebebi olma sakın… Çünkü sebep olacağın hergöz yaşı, ilerde ters giden işlerinin, isyan edişlerinin ve gerçekleşmeyen düşlerinin nedeni olacak kadar ağırdır.
  Unutma ki Allah ! yarına bırakır, ama asla yanına bırakmaz…

 5. Ayşen Erdal dedi ki:

  Annemin bir öğüdü vardır her şeyi yap ama yalan söyleme ! Çünkü dünyada en çok doğuran şey yalandır. İnsan bir küçücük yalan söyledimi o yalanı gizlemek için biraz daha büyük bir yalan söylemek zorunda kalır bu da insanı yok eder…Hayat bu , dünya kocaman sense ummanda zerre kadarsın…

 6. Mehmet Merve Demir dedi ki:

  Geçmişe bakmıyorum artık,
  Geçen geçti, giden gitti…
  Dün, dündü,
  Derken,
  Bu gün bile bitti…
  Hani, demişti ya Mevlana,
  “Şimdi yeni şeyler söylemek lazım”,
  İşte söylüyorum,
  Güzel olacak her şey…
  Biliyorum…
  Dün dünde kaldı cancağazım..
  Şimdi yeni bir şeyler söylemek lazım…

 7. selim dedi ki:

  Zaman hakkında beni mazur görmeniz dileği ile ….
  Moshonisia
  (İki bilinmeyenli veda)
  Kelimelerimi mazur görün BAYIM ……
  İntihal da denirdi eskiden yazarlar arasında. En bilineni Orhan PAMUK Beyaz Kale sidir. Şimdi ise etkilendim diyorlar. Olur, tabi ki neden olmasın. Zaman öğreticidir, aynı zamanda İzafi. Bayım ile iki yazarın buluşması gibi.
  Ben içeri düştüğümden beri güneşin etrafında on kere döndü dünya
  Ona sorarsanız: ’Lafı bile edilemez, mikroskobik bi zaman…’
  Bana sorarsanız: ‘On senesi ömrümün
  Bir de şu var Yüzyıllık Yanlızlıkta Albay Aureliano Buendia için o bi saniye hep aynı andır ‘’bugünde Perşembe ‘’ Demek ki neymiş o bir saniyede önemli ? miymiş. Tartışılır . Çünkü sapiensin (biz ona bayım diyelim) dünya üzerindeki kapladığı an eğer dünya 24 saatte oluştuysa 23 59 59 59 dir. Bak yine geldik o bi saniyeye.
  Sevgiyle
  Yazara başarılar.

 8. Mine TÜRELİ dedi ki:

  Tebrik ederim çok güzel bir yazı yüreğine sağlık Yağmur DEMİRCİ

 9. Mine TÜRELİ dedi ki:

  Tebrik ederim yüreğine sağlık Yağmur DEMİRCİ

 10. Mine dedi ki:

  Evet zaman geçiyor bayım sevmek sevilmek ve mutlu olmak lazım.Ellerine yüreğine sağlık.Yağmur Demirci

 11. Ali Sinan DEMİRCİ dedi ki:

  Her zamanki gibi derinden gelen duygular tebrik ederim canimin içi.

 12. Berkecan dedi ki:

  Şu an tüm insanlığın ihtiyacı olan yazı bu

 13. Can dündar dedi ki:

  harika bir yazı koltuğumu sana devrediyorum

 14. Rabia dedi ki:

  Çok başarılı.. Böyle gençler oldukça edebiyatımız emin ellerde.

 15. Candan dedi ki:

  Çoook güzel bir yazı elinize sağlık

 16. Halide dedi ki:

  Harika bir yazı önümüz çok açık tebrik ederim.

 17. Panda dedi ki:

  Icten ve derin kalemin icin tesekkur ederiz! 🙂

 18. Fatma dedi ki:

  Kesinlikle harika bir deneme olmuş. Yazınız herkesi düşündüren ve kendinden bişeyler bulabileceği bir yazı haline bürünmüş tebrik ederim Yağmur Demirci

 19. Beyza dedi ki:

  Her şeyiyle çok güzel bir yazı, umuyorumki yazarı yeni yazılarıylada sık sık okuyabiliriz 🙂

 20. Esra dedi ki:

  Zaman geçiyor bayım;
  Samimi cümleleriyle bir şeyleri fark etmemizi sağlayan,içimizde saklı kalan duyguları ortaya çıkaran
  sayın Yağmur Demirci’yi yazısından ötürü kutluyor edebiyat hayatında başarılar diliyorum..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir