Türk Kolezyumu

by • 9 Ekim 2016 • Araştırma, RıhtımYorumlar (0)493

stadyum-00019Çoğu kişinin bilmediği hatta adını sorduğumda nerede olduğunu bile tahmin edemediği bir tarihi eser. Ben de üç dört aya kadar bilmiyordum. Öğrendiğimden beri yakın zamanda gidip görmeyi düşünüyorum. Zaten antik kentin bulunması da tesadüfen olmuştur. Ünlü fotoğrafçı Ara Güler’in antik kentin yakınlarında kaybolmasıyla ortaya çıkmıştır.

Bu stadyum Aydın’da bulunan Afrodisias Antik Kenti’nde bulunur. Kentin adı güzellik tanrıçası Afrodit’ten gelmektedir. Antik kent M.Ö. 5. yüzyılda kurulmuştur. Kent deprem bölgesinde olduğundan dolayı iki tane büyük deprem geçirmiştir. Ama kentte bulunan stadyumun büyük bir çoğunluğu hala ayaktadır. Stadyum antik kentler arasında en iyi korunan stadyum olarak bilinir.

Stadyum kentin kuzeyinde bulunur. Stadyum şimdiki modern stadlar gibi 30.000 seyirci kapasitesine sahipti. Stadyum elips şekilde tasarlanmıştır ve herkes etkinlikleri rahat bir şekilde izlemekteydi. Atletizm ağırlıklı halkı eğlendirmek için yapılan etkinlikler düzenlenirdi. Bu stadyumda düzenlenen etkinlikler Pythian olarak adlandırılırdı. Pythian, olimpiyatlar gibi dört senede bir düzenlenirdi; tek farkı, olimpiyatlar spor ağırlıklı yapılırdı, Pythian ise sanat ağırlıklı olurdu.

stadyum-00006Stadyumun biri batıda diğeri doğuda olmak üzere iki girişi bulunmaktadır. Stadyum depremden sonra yıkılan tiyatro sahnesinin kalan kısımlarının değiştirilmesiyle şimdiki stadyum halini almıştır. Oturma sıraları da depo ve dükkan olarak kullanılan yerlerin üstüne yapılmıştır. Şehrin surları stadyumdan sonra yapıldığı için stadyumun kuzey duvarı sur görevi de görmüştür. Sur yapımında batı kapısı da kapatılmıştır. Gidip ziyaret ederseniz stadyumun tiyatronun üzerine yapıldığını fark edebilirsiniz.

Çoğu insan bu stadyumu bilmiyordur hatta belki de antik kenti bile bilmiyordur. Bir gün yolunuz Aydın’a düşerse gidip ziyaret edin. Özellikle ilkbahar aylarında ziyaret edilirse stadyumun zemini çok güzel bir görünüm alır. Ülkemizde dünyaca ünlü tarihi eserlerden daha güzelleri bulunmaktadır.

Pin It

İlgili Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir