The Wolf of Wall Street

by • 16 Şubat 2014 • Film İncelemeleri, SinemaYorumlar (0)1240

Martin Scorsese yönetmenliğinde çekilen The Wolf of Wall Street – Para Avcısı, teknik ve kolay yöntemler kullanarak piyasayı ele geçiren modern gangsterlerden (broker) bahseden bir film. ABD’nin adından en çok söz ettiren, döneminin en ses getiren dolandırıcılık olayının baş mimarı Jordan Belford’un biyografisini konu alan film bu hafta vizyondaydı.

301781

Jordan Belfort 24 yaşında genç ve hırslı bir adamdır. Wall Street borsasında komisyoncu olarak başladığı iş yaşamı hiç beklemediği bir anda yön değiştirir.

Sırf bir kızla yatabilmek için öz kuzeniyle evlenecek kadar kaçık ve tiksinç bir tip olan Donnie (Jonah Hill) ile restoranda yemek yerken tanışan Jordan, kısa süre içinde Donnie ve onun garip arkadaşlarıyla bir ekip olur. Jordan Belfort artık kuaför sevgilisi olan, sıradan bir adam değil, Stratton Oakmont adında bir yatırımcı firmasında zengin olmak için her şeyi yapmaya hazır bir CEO’dur.

Aptallar tayfasına işin ustalığını öğretmeye çabalayan Jordan, bu konuda da gayet başarılı olur. İşin tüm inceliğini, tekniğini ve temelini kapan Stratton Oakmont çalışanları giderek büyümeye başar. Jordan için artık yeni çalışanlar, yeni -daha büyük- bir ofis, ayrıca daha çok para demektir. Bu hızlı büyümeyle gelen para Jordan’ın gözlerini bürümeye yetmiştir.

P

Belford, parayı bulduğu anda eski eşini artık kendine yakıştırmaz ve bir partide tanıştığı Naomi ile aşk yaşamaya başlar. Kısa sürede karışından boşanıp Naomi ile evlenen Jordan Belford’un Ferrari’si, devasa köşkü, özel jeti, üç atı, iki tatil evi ve kocaman yatı dışında bir de her erkeğin çekici bulacağı manken gibi güzel, seksi aynı zamanda Düşes eşi ve sevimli iki çocuğu vardır.

Jordan Belford şimdi egosunu tatmin edecek düzeye gelmiştir. Saçma sapan bir yemeğe çuvalla para ödeyen, sürekli kumar oynayan, haftada birkaç kez fahişelerle birlikte olan, sürekli uyuşturucu kullanan ve içki içen bir adam olarak üç saat boyunca izlediğimiz Jordan’ın bu yaşam şekli filmin ilk dakikalarında birçok izleyiciye çekici gibi görünse de daha sonra örnek alınıp imrenilecek hiçbir tarafının olmadığının kanaatine varıyoruz.

Sonuç olarak Wolf of Wall Street- Para Avcısı Martin Scorsese yönetmenliğinde çekilen Scorsese’in en komik filmi olarak nitelendirilen, Leonardo DiCaprio ve Matthew McConaughey’in oyunculuklarından bol bol söz ettiren, ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ve‘En İyi Film’ dâhil olmak üzere 5 dalda Oscar adaylığı bulunan bir film. Henüz izlemediyseniz eğer bir bilet uzağınızda olduğunu hatırlatalım.

Şimdiden iyi seyirler.

Pin It

İlgili Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir