The October Country (Sonbahar Ülkesi)

by • 8 Şubat 2015 • Kitap, Kitap İncelemeleri, Yeni ÇıkanlarYorumlar (0)1335

sonbahar ülkesi“Sonbahar Ülkesi… O ülke ki her zaman yılın sonlarında yer alır. O ülkede tepeler sisli, nehirler pusludur. Öğlenler çok çabuk geçer, akşamın alacakaranlığı oyalanır, gece yarıları ise kalıcıdır. O ülke; kilerlerde, alt kilerlerde, kömürlüklerde, dolapların içinde, tavan aralarında ve güneş görmez yerlere bakan mutfakçıklarda var olur. İnsanları hazan insanlarıdır ve sadece hazanı düşünürler. O ülkenin insanları geceleri boş yollardan geçerken yağmur sesi duyulur…”

Edebiyat dünyasında ürkütücü fantastik öyküleriyle tanınan Ray Bradbury, bilinçaltının karanlık ve çoğu kişinin içinde neler olduğunu öğrenmeye korkup çekindiği dünyasına ışık tutan, okuyucuyu kendi bilinçaltıyla yüzleşmeye zorlayan tavrı ile öznelleşen bir yazardır. Kurguladığı fantastik öykülerde geçen olaylar, çoğu kez günlük yaşamdaki somut olaylarla eşleşir. Yukarıdaki alıntıda olduğu gibi naif, şiirsel bir anlatımla okuyucusunu kucaklayıp sonrasında öykü kahramanlarını ve kurguladığı öyküleri kullanarak onları yavaş yavaş sarsmaya ve ardından silkelemeye başlar.

Amacı, insan beyninin aydınlık bölgelerinde yer tutmuş; iyilik, saflık, insancıllık ve hoşgörü gibi pozitif değerlerle, karanlık bölgelere itilmiş fakat günlük yaşamda insanlar üzerindeki etkileri yadsınamayacak; kötülük, hinlik, şeytanilik ve horgörü gibi karşıt değerleri çatıştırmak, sonuçta insanı; sahip olduğu tüm değerleriyle günyüzüne çıkarıp okuyucu özelinde bir özeleştiri mekanizmasının kurulmasını sağlamaktır. Dolayısı ile The October Country, gerek kahramanları ve gerekse kurgulanmış öyküleriyle yalnız okumakla kalınmayıp üzerinde uzun uzun ve hassasiyetle düşünülmesini de gerektiren bir eserdir. Bu yapılmadığı taktirde öyküler, okuyucuya anlamsız ve sıkıcı geleceklerdir.

1920 Doğumlu Birleşik Amerikalı fantastik öykü ve roman yazarı Ray Bradbury‘nin 1947 yılına kadar kaleme aldığı 19 kısa kurgu öykü ile hayat bulan ‘Karanlık Karnavalı’ (The Dark Carnival) adlı serisi, yeni öykülerin ilavesi ve Bob Biber tarafından hazırlanan farklı kapaklarla 1954-56 ve 62 yıllarında peş peşe yayımlanmıştı.

Eser, 1971 Yılında Joseph Mugnaini ‘nin özgün çizgileriyle yeniden düzenlenip Bradbury‘nin yeni önsözü de eklenerek tekrar basıldı. Rupert HartDavis Ltd. tarafından gerçekleştirilen 1976 İngiltere baskısında da Bradbury‘nin yeni öykülerinin ilavesine devam edildi. Ancak bu kez “The October Country” adıyla romanlaştırılmış düzenlemesinin basımı gerçekleştirildi.

Son olarak, Avon Books, Inc. tarafından, Bradbury‘nin yeni önsözünün ve Joseph Mugnaininin yeni kapak tasarımının yer aldığı  1999 baskısı yapıldı.

Ülkemizde, İthaki Yayınları tarafından Mehmet Moralı çevirisi ile 416 Sayfa halinde basımı tamamlanan eserin (Şubat-2015) dağıtımına başlanmış bulunuyor.

Pin It

İlgili Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir