The Man from U.N.C.L.E

by • 6 Aralık 2015 • Film İncelemeleri, SinemaYorumlar (0)815

Bu sayıda inceleyeceğimiz filmimiz, her yaştan ve her Sosyo-Politik yapıdan insanın ilgisini çekebilecek niteliklere sahip bir film. Türkçemize “Kod Adı: U.N.C.L.E” olarak çevrilen film Amerika-İngiltere 2015 ortak yapımı. Orjinali 1964’te televizyon dizisi olarak dört sezon yayımlanmış ve Golden Globe’a layık görülmüş. Soğuk Savaş dönemi ile ironik bir şekilde alay eden, gizliden gizliye Amerikancılık yapan bu yapım, Guy Ritchie’nin elinde biraz daha savaş karşıtı ve mizahi bir bakış açısı ile ele alınmış bence. Günümüz politik yapılarına bir nevi uyumlanmış demek çok yanlış olmasa gerek. Mizahi dilinin bu sayede çok daha evrensel bir bakış açısına kavuştuğunu söyleyebiliriz.

D3S_1254.DNGAğustos 2015’te ülkemizde yayına girmesine rağmen, sinema sevgisi katsayımız düşük olduğundan mı yoksa yeteri kadar reklamı yapılmadığından mı bilinmez yeterli ilgiyi görmemiş bir yapım olduğunu söyleyebiliriz. Ama siz bu hataya düşmeyin ve ilk fırsatta bu yapıta bir şans verin.

Guy Ritchie’nin sinemada devam konusunda usta olduğunu kanıtlar nitelikte bir iş The Man From U.N.C.L.E.  Henüz 30 Yaşında sinema severlerle Lock Stoke and Two Smoking Barrels gibi bir yapıtı tanıştırdıktan sonra sinemaya ve sinemasına çok şey kattı Guy Ritchie. Onun filmlerinde küçük bir İrlandalı serserinin küfredişini en gerçekçi şekilde muhteşem bir kurgusallıkta duyabilirsiniz. Kulağınızı yaklaşık iki saat boyunca, kimi zaman alışık olduğunuz, bazen de yerinde duramayacağınız iyi müzikle doldururacağını bilirsiniz. Her filmi ile biraz daha büyüyüp efsaneleşen yönetmen, yine tarzından ödün vermeden kendi etinden kanından bir eserle karşımızda.

James Bond’lardan, Amerikalı züppe ajan tiplemesinden, Mission Imposibble’daki yaşlanmayan yakışıklıdan sıkıldıysanız aradığınız liman muhteşem atmosferi  ile Roma’da geçen bu film olabilir. Bir mimar gibi İtalya’nın sokaklarını dolaşırken, İngiliz bar çocuğu huyundan hiç vazgeçmiyor Ritchie. Serseri çocuk yanı ile seyircisine adeta yaşama sevincini ve hayatın temposunu aşılıyor.

Filmin konusu ise kısaca şöyle: CIA ajanı Solo ile KGB için çalışan Kuryakin birbirlerini tam boğazlamak üzereyken beraber çalışıp bir suç örgütünün peşine düşmeleri gerektiğini öğrenirler. Birbirleriyle çalışmak istemeseler bile emir demiri kesmektedir ve olaylar gelişir.

2864884926

Başrolleri, Solo Rolünde Herry Cavill, Kuryakin Rolünde Armie Hammer ve Gaby Rolünde güzeller güzeli Alicia Vikander paylaşmakta. Bir soğuk savaş parodisi olarak dönemini oldukça iyi yansıtıyor. Gerek makyaj sanatçılarının başarısı, gerek Daniel Pemberton’un müzikleri,  gerekse mekan seçimlerinin doğasının güzel olması yönetmenin işini oldukça kolaylaştırmış. Filmin kurgusu ise tam anlamı ile başyapıt. Bazı sahneler özellikle gerçek bir sinemacının dokunuşuyla oluşturulduğunu belli ediyor. Minik bir tüyo; boğulma sahnesini izlerken lütfen sesi sonuna kadar açın ve ışıklarınızı kapayın!

UNCLE 4

Sözde çizgi roman uygulamalarından çok daha başarılı bir çizgi roman uyarlamasını andırıyor kimi yerlerde. Ve küçük bir süpriz bozanla bitiriyorum bu yazımı. Sabırsızlıkla ikincisini beklemeye başladım şimdiden. Tüm aileniz ile keyif alarak izleyeceğiniz bir yapım. En kısa zamanda izlemeniz dileği ile…

Pin It

İlgili Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir