Rumeli Hisarı

by • 6 Aralık 2015 • Araştırma, RıhtımYorumlar (0)1342

4859_94916259518_3290520_nRumelihisarı İstanbul’un Sarıyer ilçesi sınırlarında bulunur. İstanbul kuşatması için Anadoluhisarı’nın tam karşısına yapılmıştır. Rumelihisarı, Anadoluhisarı’na göre daha sağlam kalmıştır. Rumelihisarı’nın, Anadoluhisarı’nın tam karşısına yapılmasının amacı; Rusya’dan gelecek yardımları boğaz girişinde önlemektir. Şimdilerde müze olarak kullanılan Rumelihisarı, Türk sinemasının çeşitli filmlerine de ev sahipliği yapmıştır. Cüneyt Arkın’ın Battal Gazi filmlerinin çoğunun kale bölümleri bu hisarda çekilmiştir. Kahpe Bizans filminin bazı bölümleri de burada çekilmiştir.

Rumelihisarı Osmanlı padişahı II. Mehmed (Fatih Sultan Mehmed) tarafından yaptırılmıştır. Rumelihisarı 30 bin metrekarelik bir alan üzerinde yer almaktadır. İstanbul kuşatmasında, kuşatmaya yardımcı olması için yaptırılmıştır.

4859_94916254518_2972073_nRumelihisarı’na mimari açıdan bakacak olursak; 16 burçtan meydana gelmektedir. Bunların üçü büyük, on üçü küçük olmak üzere inşa edilmiştir. Bu burçlara dönemin komutanlarının isimleri verilmiştir. Büyük üç burcun isimleri ve ölçüleri şöyledir; Sarıca Paşa burcu 28 metre yüksekliğinde, 23.80 çapında 7 metre kalınlığındadır. Halil Paşa burcu 22 metre yüksekliğinde 23.30 çapında 6.5 metre kalınlığındadır. Zağanos Paşa burcu ise 21 metre yüksekliğinde 26.70 çapındadır. Halil Paşa burcu diğer iki burca göre farklıdır. Halil Paşa burcu karedir diğer iki burç ise yuvarlaktır. Bu komutanlar hisarın yapımında çalışmışlardır. II. Mehmed de baş koordinatör olarak hisarın inşasında görev almıştır. Hisara tepeden bakıldığında eski Türkçeyle Muhammed yazdığı görülmüştür. Doksan gün gibi kısa bir sürede tamamlanmıştır. Rumelihisarı boğazın en dar bölgesinde olduğundan dolayı Boğazkesen Hisarı adını da almıştır. Hisarın bitiş tarihi İstanbul kuşatmasından bir yıl önce yani 1452 yılıdır.

Rumeli-Hisarı-Abdullah-Fréres-1870Hisarın içi bir şehir gibi yapılmış içinde cami, evler, sarnıç, yiyecek cephane malzeme depoları yapılmıştır. Bu aralar hisarın içinde cami inşaatı başlamıştır, buna itiraz eden çoktur ama hisarın orijinaline bakıldığında tiyatro ve konser verilen alan camidir. Hatta caminin minaresi sağlam bir şekilde durmaktadır.

Hisar üç kez tadilat görmüştür. İlki 1509 yılındaki büyük İstanbul depreminden sonra zarar gören kısımlarının tadilat görmesiyle yapılmıştır. 1746’da hisarda yangın çıktığından dolayı III. Selim zamanında tekrar bir tadilat görmüştür. En son tadilatı 1953 yılında, içindeki evler istimlak edilerek tadilat geçirmiş ve bir açık hava müzesine çevrilmiştir.

Rumelihisarı’nı gezmek için en güzel zaman ilkbahardır. O zaman İstanbul’a özgü sadece İstanbul’da yetişen erguvan ağaçlarını da görürsünüz. Rumelihisarı’nın içi erguvan ağaçlarıyla kaplıdır ve ilkbaharda hisar pembe bir renge bürünür.

Pin It

İlgili Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir