Okyanus Ötesi

by • 27 Kasım 2014 • Köşe, RıhtımYorumlar (0)1403

kayık“Kıyıyı gözden kaybetmeye cesaret etmedikçe, insan yeni okyanuslar keşfedemez”

“Hangi kıyıyı? Hangi okyanusu?” diye sorabiliriz mesela.

Hangi kıyıyı bırakmamız lazım acaba o kadar büyük olup da şu zamana kadar göremediğimiz okyanus için ve eğer okyanus o kadar büyükse kıyıyı bırakmasak bile nasıl göremiyoruz?

Peki ya arkamız dönükse? İşte o zaman değil okyanusu, dünyayı bile göremeyiz…

Yıllarca yüzünü boş bir duvara dönmüş birinin gökkuşağını bilmemesi gibi bu aslında. Dönse görecek, rotasından çıksa dokunacak, hissedecek. Ya tekrar rotayı bulamazsam korkusundan ne oradan gidecek, ne de yüzünü duvardan geri çevirecek. Ya bizim benimsediğimiz, terk edemediğimiz rota bize ait değilse ve sonradan benimsetildiyse ona ne olacak? Ait olmayanı stabil halde yaşayıp değişmeyen şeylere maruz kalacağız sonra da yakınıp neden diyeceğiz.

Yeni bir okyanusu da, denizi de, gölü de ve hatta çeşmeyi bile göremeden en nihayetinde fani olan hayatımızı bitireceğiz, gideceğiz.

Hadi cesaretimizi topladık tamam ama nedir ki bu kıyı? Oturduğumuz koltuk, gittiğimiz iş, hayatımızda bulunan teknolojik cihazlar yoksa dostlar/arkadaşlar mı? Herkesin kıyısı tabi kendine göre değişkenlik gösterir. Kiminin kıyısı bir kum iken kiminin kıyısı buluttur, ürkekliktir.

Aslında en vahim kıyı bizi sabitliğe mahkum edendir. Aileniz okumanıza izin vermiyorsa kıyı ailedir. Hayatınızdaki kişi geleceğinizi ipotek altına alıyorsa kıyı odur. Ve aslında günümüzün en büyük kıyısı teknolojidir. Elinizde bulunan telefonu bırakmadığınız için okuyamadığınız kitaplarınız, görseniz bile görüşemediğiniz arkadaşlarınız, gülemediğiniz gerçek anlarınız varsa sizin kıyınız yalancı teknolojidir.

Yaşamak ve keşfetmek üzere geldiğimiz bu dünyada, duvara bakarak son nefesi vermemek için maddi değerlere değil, manevi güzelliklere bakıp nefes almalıyız. Yanımıza maneviyatı, arkamıza duvarları ve önümüze okyanusları alacağımız bizi bekleyen güneş gibi parlak günler var, neden kıyıda duruyoruz bu kadar?

Kıyı nöbeti bitti, merhaba okyanuslardan daha da ötesi…

Pin It

İlgili Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir