Nasıl Oldu da Bitiverdin

by • 8 Ekim 2017 • DemlikYorumlar (0)421

Mafya anası kırk beş yaşındaki Tariro, beş yaşına vardığı gecenin siyah örtüsü altında cennetten toprak alıp uykusunda öldü. Ölmeden önceki günün ilk ışıklarıyla evinde herkes tatlı bir telaş içindeydi. İyi bir babaya, iyi bir anneye sahipti. Doğum günüydü o gün. Sevdiği bütün arkadaşları – Karınca Cemal dâhil – doğum günü için yanındaydı. Çok sevdiği Karpuznarçilek pastası da doğru zamanda, olması gereken yerdeydi. Üstelik en sevdiği “Haydi Yapraklardan Kalpler Yapalım” şarkısı da bütün gün çaldı. Kocaman bir kız olunca onunla evcilik oynamaktan mutlu olacağı kız saçlı çocuk da yanındaydı. Anne babası ona hediye olarak doğum anıyla birlikte gözünün çarptığı ilk nesne olan doktor önlüğünü ve beşer öpücüğü verdi. Tariro bu öpücüklerden sekizini zor günlerinde can niyetine gizlice cebinin en sağlam yerine emanet bıraktı.

Akşam oldu, en sevdiği yemek yapıldı: Her şeyli makarna. Evrenin en mutlu canlısı olduğu konusunda arkadaşlarıyla, yavru köpeklerle, sevimli tavşanlarla, meyvelerle, gökkuşağıyla, yıldızlarla, hatta en yakın arkadaşı Karınca Cemal’le bile iddiaya girebilirdi. Zamanı dakika dakika tüketse de mutluluğu bulutlardaydı.

Gecenin ölgün, uykuya âşık saatleri gelmişti. Tariro bugün bitmesin diye her ne kadar vücuduna emirler yağdırsa da göz kapaklarının aklı bir karış havada o taraflı değildi. Babası tarafından yatağa götürülmek üzere kucaklandı. Diğer gecelerden farklı olarak anne babasından bitmeyen bir masal okumalarını istedi. İsteği yerine getirildi. Üstelik masalı canlandırarak anlatmaya başlamışlardı. Tariro artık uykunun şehvet dolu kollarına bırakıverdi kendisini. Bir günü bin günün mutluluğuyla noktaladı. Yarının umutlu, huzurlu, gülümseyen çocuğu sabahlara akşamlara ulaşmak için geliyordu. Fakat Tariro’nun ertesi günü hiç olmadı. Uyanamadı. -Uyanmak da istememiş olabilirdi…- Ancak gerçek şu ki ertesi gün uyanan herkes Tariro’nun bu vaziyetini yasla karşıladı.

Doktorlar sağlıklı ve iyi şartlarda yetişmiş, son gününü mutlulukla bitirmiş bu çocuğun ani ölümünü hayretle karşılamış, nedenini bulabilmek içinse günlerce yoğun bir şekilde cesedi incelediler. Ölüm sebebini de nihayet raporla verdiler. Yoğun mutluluğa maruz bırakıldığı ve bu yüzden kalbinin buna dayanamadığı ve bu yüzden öldüğü doktorlar tarafından ileri sürüldü. Buna anne babası dâhil hiç kimse inanmadı. İnanmamak için ise tarihi öne sürdüler.

Yazan: Rıdvan Orhan

Pin It

İlgili Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir