Milenyum Çıkmazı – Yalnızlık

by • 12 Haziran 2016 • Kitap, Kitap İncelemeleri, Yeni ÇıkanlarYorumlar (0)934

milenyumçıkmazı (2)Arka kapak:

Hayattan, insanlardan ve hatta kendinden cadde cadde, sokak sokak kaçan insanların hikâyesi bir çıkmaz sokakta kesişiyor. Böylelikle gün yüzüne çıkıyor göstermeye korktuğumuz yüzümüz, yaralı yanımız. Burak Çakır bizim sırrımızı fısıldıyor bizlere, çocukluğumuzun masumiyetini, ilk sevmelerimizi, hüzünlerimizi ve tutarsızlarımızı hatırlatıyor. Aslında hepimizin bir şekilde bildiği bu çıkmaz sokakta duygu coğrafyamızın tasvirini yapıyor. Karanlıklarımıza bir meşale uzatıyor Milenyum Çıkmazı’ndan…

Son Ümit, Kandil ve Yedi İklim gibi dergilerde yazan Burak Çakır’ın öykü kitabı geçtiğimiz nisan ayında Roza Yayınevi etiketiyle raflara çıktı.  Yaklaşık 86 sayfa olan kısa öykü kitabı Milenyum Çıkmazı’nın son cümlesi olan “İdeanıza Hoşgeldiniz!” cümlesi sanıyorum ki kitabın neler anlattığına dair küçük bir ipucu olacaktır.

Aşkın ve ayrılığın da kendisine kısa ve uzun öykülerde yer bulduğu bu kitapta, kimi zaman modern zaman insanlarının kazanmayı umdukları savaşın çoktan kaybedildiği ya da ne zaman başladıklarını bile bilmedikleri bir dünyada yaşadıklarını anlatıyor. Okuyucuyu kendisiyle yüzleştirmeye çalışırken aynı zamanda hayatın acımasızlığından dem vuruyor Burak Çakır.

Snapchat-5046223012819244646

Yazarın ilk kitabı olmasına rağmen 2012’den beri dergilerde yazdığından, çok fazla acemiliğini görmüyorsunuz. Özellikle uzun öykülerinin gidişatı akıcı ve kullandığı dil okuyucuyu yormuyor. Adeta duygu haritamızı çıkarıyor gibi hissettiriyor; insanlığın dengesizliğini, mutsuzluklarını, ilk aşklarını ve mükemmelliyete olan tutkusunu anlatıyor.

“Ancak uyumak sadece fiziksel bir özgürlüktür, zihin ölmedikçe durmuyor.”

Okurken bazı hikayelerin birbirine benzediğini fark ediyorsunuz, sanırım eksi yönlerinden birini bu olarak düşünebiliriz. Özellikle mükemmele ulaşma çabasını anlattığı son ve en uzun hikayesi kitapta beklentimi en çok karşılayan hikaye oldu. Öykülerinde üstünde durduğu konulara çoğu hikayede sıkça rastlansa da, bu eksiyi, öyküyü kendi cümleleriyle özgün yaparak artıya dönüştürmeyi başarabilmiş yazar.

Kısacık bir hikaye kitabı olan Milenyum Çıkmazı, günlük sorunlarınızı bambaşka bir dilden ve başka bir bakış açısıyla okumak istiyorsanız, tam size göre bir kitap. Bir solukta okuyup bitiverecek ve yazarın diğer yazılarını merak etmenize sebep olacak.

Pin It

İlgili Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir