Mazide

by • 13 Ağustos 2017 • Deneme, RıhtımYorumlar (0)217

Kim bu karşısında gecelerce seyreylediğim suret? Kim bu aynadaki kendimin büyük yabancısı? Beni dünyevi ıraklar ötesine atan, can çekiştiren bu gafil kim? Saçımdaki beyazlara saklanmış çehremin tüm aydınlık tarafı. İnci dişler her yıl saçılacakmış birer birer üstelik de acı acı. Hangi entariyi giyersem giyeyim, içerisi çürümüş gitmiş bir kere. Hangi ipekler, hangi satenler kurtarır beni bu saatten sonra? İşitseydi bu kulaklar yârin elini tutan ellerin kuruyup kalacağını. Anlatsaydı ya bana o kara kalın kaşların ipliğe döneceğini. Sazlık deresi gözlerimin altında çıkan benlerin böyle büyüyeceğini, top top olacağını bilseydim ya evvelden. Öyle güzel görünür müydü koca cihan?

Kemer takılası incecik belim, çuval olmuş gitmiş benim. Josephinime uzanıp, akşamüstleri masajları yaptırırken, kambur kalacaksın deseler adeta cenneti garantilemişçesine kahkaha patlatırdım. Allanıp pullanıyorsam sebebi yalan dolan saçan aynalardı. Billahi de aynalardı. Söyleyiverseydi de bilseydim. Bunadıktan sonra al boyaların işe yaramayacağını. Sürmeli edaların tesirinin yıldızlar gibi söneceğini deyiverseydi. Pembeleşmiş yanaklar içe göçecekmiş meğerse.

Takmaya kıyamadığım zümrütler, yakutlar… Şifonyerdeki kahve kutuda yıllandıkça yıllandılar. Kime yaradı neye yaradılar? Yerlere batasıca aynalar. Beni benden çaldılar. Keyif vermiyor martıların deniz üssü sıralanışı. Tatsız artık dost meclislerinde üç beş siyasi kavgaya tutuşmak… Hatırıma gelmiyor olağanca gün batımında kubbe bellediğim İstanbul semaları. Kadeh tokuşturulan zengin, kalabalık yemek sofraları sandalyenin ayakları gibi kırıldılar.

Tüm o güzelim yarenliklere elveda etmiş yalnızlığım. Avrupa seyahatlerinden alıp alıp biriktirdiğim şaraplar, tüm sarhoşluğu yıllandırmışlar. Ne tadı kalmış artık ne de meşk-i şahanesi…

Üst komşum Madam Eleni gibi gidip, sıramın gelmesini bekler gibiyim bu aralar. Ne ağlayan olur ardımdan ne yas tutan. Bilirim aramaz bu garibe suratı o biçim aynalar. Ah aynalar! Günümün en fevkalade meşgalesi iken, yanına ilişmediklerinden oldular. Dost sandığım yegâne varlıklar…

Sonsuza dek düşmanız artık. Kandım size aynalar…

Pin It

İlgili Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir