Kutsal Kale Vatan

by • 22 Ocak 2014 • TiyatroYorumlar (0)1451

kutsal kale vatan

Kutsal Kale Vatan

Genç yazar Ufuk Cengiz’in kaleme aldığı bu oyunda eşini Balkan Savaşlarına göndermiş, Balkan Savaşlarına gönderdiği eşi 1. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla Çanakkale cephesine geçtiği için yurduna dönmediği gibi Hasan ve Hüseyin adlı iki yetişkin oğlundan büyük olan Hasan’ı Sarıkamış’a, küçük olan Hüseyin’i de Çanakkale cephesine gönderen bir annenin bekleyişi, özlemi ve vatan aşkı ilk perdede işlenmiştir.

İkinci perdede sırasıyla önce Sarıkamış cephesi canlandırılarak tek kurşun dahi sıkmadan soğuktan donarak can veren 90.000 aziz şehidimiz yâd edilmiş, sonra Çanakkale cephesi canlandırılarak vatan için kurşunun üstüne yürüyen 255.000 şehidimize saygı sunulmuş ve 57. Alay’ın üstün başarı gösterip son askerine değin şehadet şerbeti içmesi küçük bir birliğin temsiliyle sembolize edilmiştir. Üçüncü perdede yine Kırşehir’e dönen sahnede gazi olup evine dönen bir erin ve ailesinin dramı canlandırılmış ve “Hey Onbeşli” türküsüyle bildiğimiz 1315 doğumlu atalarımızın cepheye gidişi 16 yaşındaki Akif’in cepheye gönüllü olarak gitmesiyle anlatılmıştır.

Oyun Kırşehir’de başlaması hususuna dair: Vatan’ımıza el uzatan her kim olursa o ele birlik olup Anadolu coğrafyasının her yerinden karşılık verildiği bugün Çanakkale Şehitliği olarak adlandırılan alandaki mezar taşlarında açıkça görülmektedir. Biz memleketimiz olan “Kırşehir’den hiç mi giden olmamış?” sorusu üzerine bu eseri kaleme aldık. Siz memleketinizden gidenleri yâd ederek okuyunuz. Sergilemek arzu ederseniz şive, ağız ve il adlarını size uygun hale getirerek sunabilirsiniz.

Tiyatro gösterisini izlemek için: http://www.youtube.com/watch?v=FZXAw-x1j-A

Pin It

İlgili Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir