Kırk9

by • 12 Haziran 2016 • Tiyatro, Tiyatro İncelemeleriYorumlar (0)1027

49-2İntiharın eşiğine gelmiş insanlarla yapılan mizah ve duygu yüklü yarışma “Karanlıkta Oyun”, format ve isim değiştirerek yeni karakterle ve hikayesiyle bizi iç dünyalarımıza doğru yolculuğa çıkarmaya devam ediyor. Yeni oyunun adı Kırk9! Tırabzanların hemen yanında yaşayan dört arkadaş ölmek isteseler de, cennete gitme hayallerinden ötürü intihara yanaşmıyorlar. Toplumdan uzak bir hayat süren Azman, Peder, Piço ve Fosil intihara gelen insanlarla dalga geçerken aslında kendi oyunlarını oynuyorlar. Çünkü bu oyunda kazanan, ölüp cennete gitmeyi garanti altına almış olacak! Kazananın ölüp cennete gideceği, öldürenin cehennemde kalmaya devam edeceği oyunun sonuna geldiklerini fark eden dört arkadaş, yeni yarışmacılarını beklerken bize çok önemli mesajlar veriyor:

Yaşamanın veya ölmenin değeri nasıl yaşadığınıza bağlı!

Aslında her bir karakterin kendi hikayesi var ve her bir karakter toplumda bir kesimi temsil ediyor gibi duruyor. Varoş bir köşenin ucuna tutunmuş dört arkadaşın toplumdan beklentisi kalmamış ve toplumun gediklerinde yaşamaya çalışıyorlar. Örneğin Peder’in sürekli bir şeyleri yanlış bilmesi ancak doğruyu söylediğini iddia etmesi, Azman’ın cinsel istekliliği ve olaylara verdiği tepkiler, toplumda hala tartıştığımız değerler üzerine bir atıf gibi duruyor.

49Tırabzanın kenarında buluşmuş dört arkadaşın hedefine ulaşmasını sağlayacak olan Meryem sahneye çıktığında ise bizi başka bir hikayeye sürüklüyor. Meryem’in yaşadıklarını duyduğumuzdaki üzüntümüze mizahi bir üslupla ket vuran Vollnokta oyuncuları, hikayesiyle bizi içine çekerken verdiği mesajlar ile zihinlerimizde yer ediniyor. Ve oyundan çıktığınızda aklınıza bir soru takılıyor :

Ölmek, yaşamak kadar değerli mi?

Yazarlığını yine Yakup Turgut’un yaptığı oyun, Karanlıkta Oyun’a yaptığı güzel göndermeler ile gülümsetirken; dramı ve mizahı toplumun gediklerini anlatmak için kullanıyor. Profesyonelliğe yeni adım attıkları dönemde cesur bir metne sahip olan oyun, izleyenleri düşündüren, güldüren ve en önemlisi sorgulatan bir yapıya sahip. Sıkılmadan geçireceğiniz tek perdelik sürede, varoluşsal sorgulamalar yapacağınız dakikalara hazır olmalısınız!

Kırk9, Taksim YanEtki sahnesinde sahneleniyor. Sahne tarihleri, oyun ve ekip hakkındaki her şeyi sosyal medyadan yani Twitter, Facebook ve İnstagram’dan @vollnokta olarak aratabilir, takip edebilirsiniz.

49-3

Pin It

İlgili Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir