Kavanoz

by • 8 Mart 2015 • Köşe, RıhtımYorumlar (0)968

kavanoz

Hayallerim dahilinde doluca gezmek farklı yerlerde yaşamak, mutlu olmak vardı. Mesela bir kulübe ya da karavan ya da bir çadır. Düşündüğün an bir hoş geliyor zihne, bir nevi özgürlüğe atılan adım gibi sanki. Zaten kim bunları istemez ki?

Özgür hissedemediğimiz anlarda hayallerde özgürlük bizimki bir nevi. Karışan yok, bilip baltalamak isteyen yok. Güzel hayallerim var işte benim, çok uzaklarda belki de. Doluca yaşamaktı hedefim ama artık kapana kısılmış sanki ruhum, bedenim. Uzaklar, hayaller değil gözümün önünde olan; bir kavanoz istiyorum ve orada yaşamayı ümit ediyorum. Birisi kavanozu düşürüp kırana kadar güvendeyim en azından. Şu an yaşadığım gibi her an ölüm hissi ile yaşamayız hiç değilse.

Toplum korku ve ümitsizlik içinde, e haliyle… İnsanlıktan uzak, minik bir ses bile artık bize tuzak. Günden güne artan şiddet zehirli meyvelerini veriyor. İnsanlar şiddete karşı olduğunu göstermek için, şiddet içeriği yoğun şiddetli yorumlarda bulunuyor. Kalemler susuyor ve her türlü silah konuşuyor. Genç, yaşlı, kadın-erkek ayrımı asla yapılmıyor ve ilk kez eşitleniyoruz, eşit şekilde acımasızca ölüyoruz. Dibe nasıl vurulurmuş net şekilde görüyoruz. Çaresiziz. Yalnızca bakıyoruz ve siniyoruz. Gelecek yavaşça sıfırlanıp ilk insan toplumlarına doğru evriliyor. Evrim olmadan devrim olmaz derdik hep hala da diyoruz. Peki ya geri evrimin hangi devrimi getirmesini bekliyoruz?

İçimiz yanıyor, içimize haykırıyoruz durmadan. Sonra bir bakıyoruz gerçekten yanmışız, ardından dışarı doğru haykırıyoruz. Haykırmalar git gide azalıyor sonra bitiyor. Ta ki yeniden yanana kadar. Bakıyoruz ki yanmak artık normal, sessizleşiyoruz ve artık daha fecisini bekliyoruz. Hayatımızda olan her şey değişiyor, balık hafızamız ise gittikçe gelişiyor. Korkuyoruz, korkarak yaşama çalışıyoruz. Bandista diyor ya; “Dünya yerinden oynar, kadınlar özgür olsa.” diye. Hah işte şu an tam olarak öyle.

Eskiden bir devrim beklerken, şimdi tek beklentim bir kavanoz evrenden. Kavanozun içinde dokunulmayan hayallerim ve ben.

Pin It

İlgili Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir