Hürriyet

by • 26 Ekim 2014 • Köşe, RıhtımYorumlar (0)971

hürriyet

Zenos Frudakis’in Hürriyet Betimlemesi/Philadelphia-ABD

Odanızda iseniz yatağınıza, salonda iseniz kanepenize uzanın ve kapatın gözlerinizi…

Yakın çevrenizin sizi sıkan, boğan, çocukluk günlerinizden bu yana zihninizi kuşatan ve dilediğinizce düşünme, hareket etme olanağı tanımayan dayatma ve yönlendirmelerinin hiç var olmadığını farz edin.

Düşlediğiniz, özlemini çektiğiniz, yürümek istediğiniz yoldan alıkoyan, sizi kendilerince doğru yola yönelten kişilere, yakın çevrenize, yaşadığınız topluma, onların kemikleşmiş kurallarına ve değer yargılarına boyun eğmeyip kendi iradenizle davrandığınızı farz edin.

Sizi, belli bir coğrafi bölgede ve aslında var olmayıp var sayılan sınırlar içerisinde yaşamaya, gerekli gördüğünde bu sınırları korumak için ölmeye ve öldürmeye şartlandıran bir otoritenin var olmadığını farz edin. O sınırlar içerisinde yaşam sürdürebilmek için çoğu kez, beyin veya beden gücünüzü yok pahasına satmaya zorunlu olduğunuz ağır-aksak bir düzenin ve bu düzeni kurgulayıp gözeten bir otoritenin bulunmadığını farz edin. Farz edin ki, dünyanın dilediğiniz yerinde, dilediğiniz süre yaşayabilir, çalışabilir, beyin ve beden gücünüzü, size  insanca yaşama olanağı verecek bir bedele satabilirsiniz.

Sosyalleşmeyi, belli bir dünya görüşünde, yaşam alışkanlığında ve varsıllık ölçütünde ayrışmış, tabakalaşmış insanların kendi aralarındaki ilişkiler bütünü şeklinde değerlendiren düşüncenin dar kalıplarını kırdığınızı farz edin.

Düşüncelerinizi; bir biçimde zihninize girerek oraya yerleşen ve derinliklerine doğru kök salan önyargılarınızdan arındırıp analiz yeteneğinizin, vicdanınızın ve mantığınızın şekillendirmesine izin verin.

Bunları başarabildiğiniz an, sizi siz yapan, ümitle ve azimle yaşama bağlayan, o saf, o temiz insanla; kendinizle baş başa kaldınız demektir.  Sahip olduğunuz benlik, akıl, vicdan ve bilincinde olduğunuz evrensel değerlerle; artık hürsünüz demektir.

Şimdi, bu en yalın halinizle kendinize yeni bir dünya hayal edin.  Ne denli hoş, ne denli yaşanası olduğuna hayret edeceksiniz.

Pin It

İlgili Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir