Harput Ulu Camii

by • 7 Şubat 2016 • Araştırma, RıhtımYorumlar (0)1809

harput ulu camii 3Bu sayıda biraz farklılık yaparak Anadolu’dan bir eser buldum ve onu araştırdım. Harput Ulu Camii Elazığ’ın birçok devlete ev sahipliği yapmış Harput ilçesinde bulunur. Harput Ulu Camii Anadolu’nun en eski camilerinden biridir. Harput Ulu Camii Artuklu hükümdarı Fahrettin Karaaslan tarafından yapılmıştır. Yapılış tarihi 1156-1157 olarak bilinse de bazı kaynaklarda farklı olarak verilmiştir. Anadolu beylikleri zamanında camiler genellikle bağımsızlık simgesi olarak inşa edilirdi. Harput Ulu Camii de bağımsız bir devlet, beylik olduğunu göstermek için inşa edilmiştir.

Fotoğraf: Mustafa Cambaz - Harput Ulu Camii

Fotoğraf: Mustafa Cambaz – Harput Ulu Camii

Harput Ulu Camii eğik minaresiyle ünlüdür. Caminin mimarisine baktığımızda; 2000 metrekarelik bir alanı kapladığını -30×50 genişliğinde- ve duvar kalınlığının 2.5 metre olduğunu görüyoruz. Minaresinin eğikliği ünlü Pisa Kulesinden daha fazladır. Ama Pisa Kulesi kadar ünlü değildir. Hatta Türkiye’de bile çoğu insan bilmiyordur. Minaresi bazı söylenilenlere göre yapılırken eğik yapılmışdır. Bazı söylemlere göre ise depremden dolayı eğilmiştir. Bana göre; camiye dışarıdan bakıldığında minaresinin depremden dolayı değil mimari açıdan yamuk yapıldığı görülmektedir. Cami, konumu açısından da özel bir yere sahiptir. Elazığ’a tepeden bakmaktadır.

Cami 1899, 1905 ve 1996 yıllarında tadilat görmüştür. Belirli bir süre ibadete kapatıldıktan sonra şu an ibadethane olarak kullanılmaktadır. Caminin içinde iç avlu, son cemaat yeri ve iç cami bulunmaktadır. İki kapısı vardır. Selçuklu ve İran camilerinin mimari yapısının birleştirilmesiyle Anadolu camileri tarzında bir mimari ortaya çıkmıştır.

Caminin giriş kapısı üzerinde bir kitabe bulunmaktadır. Bu kitabenin üzerinde;

“Besmeleden sonra, Allah’ın rızasını tahsil ve Allah’a yakınlaşmak kasdiyle bu binayı yaptıran ol bir kişidir ki, büyük Baş Buğ ve Emirdir. Alimlerin Efendisi, Cenab-ı Hak tarafından yardım görmüş, kuvvetlenmiş, dünyadaki bütün mücahitlerin muzafferi, Dinin medar-ı iftiharı Müslümanların en güzeli, İmamların zahiri, halkın ve devletin yardımcısı, halk arasında şan şeref sahibi, Ümmetin tacı, mülk sahiplerinin güneşi, Sultanların aziz ve şerifi, İslam askerlerinin şerefi, mücahitlerin yardımcısı, Allah’ı tanımayan ve şirk koşanların katili, şerefi göklerden alıcı, sultanların kılıcı, Emirlerin Efendisi, Çiftçilerin babası sıfatında olan Artuk oğlu Sokmanın oğlu, Davud’un oğlu Karaarslandır. Halifenin de yardımcısıdır. Allah onun saltanatını, tac-ü tahtını ve halkını daim ve baki etsin. Allah’ın laneti, Allah yolundan ve emrinden ayrılanların ve dönenlerin üzerine olsun.”

yazmaktadır.

Camiyi merak edenler için üç boyutlu sanal gezisini bulabileceğiniz bir link koyuyorum, biraz olsun merakınızı giderebilirsiniz.

http://3dpanoramik.com/panoramik/151/elazig_harput_ulu_camii.html

Pin It

İlgili Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir