Göbekli Tepe

by • 13 Ağustos 2017 • Araştırma, RıhtımYorumlar (0)177

Aklınızdaki tüm eski yapıları unutun çünkü bu yapı onlardan daha da eski. Buradaki arkeolojik çalışma 1995 yılından bu yana devam etmektedir. Buradaki ilk buluntu Şanlıurfa’da 1983 yılında tarlasını sürmeye giden bir vatandaşın tarlasını sürdüğü sırada bir kalıntı bulup Urfa müzesine götürmesiyle ortaya çıkmıştır. Göbekli Tepe’nin yapımı milattan önce 10.000 yılına dayanmaktadır. Yani İngiltere’deki Stonehenge’den 7000 yıl mısır piramitlerinden 7500 yıl daha eski. Göbekli Tepe günümüzden 12.000 yıl önce inşa edilmiştir. ,

Şanlı Urfa’ya 15 km uzaklıkta Göbekli Tepe diye adlandırılan bir tepenin üzerine inşa edilmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda buranın yerleşim amaçlı değil dini amaçla yapıldığı tahmin edilmektedir.

Yapılan çalışmalarda 20 tane tapınak tespit edilmiş fakat 6 tanesi gün yüzüne çıkarılmıştır. Bulunan tapınaklarda ortak bir özellik göze çarpıyor; hepsinin T şeklinde taşlarla çevrilmiş merkezinde 2 tane T şeklinde sütun bulunmaktadır. Bu sütunlar insanları temsil etmektedir. Sütunların üzerinde kol figürleri bulunmaktadır. Ayrıca sütunların üzerine hayvan figürleri de işlenmiştir. En sık görülen figürler boğa, yaban domuzu, tilki, yılan, turna ve yaban ördekleridir. Bu tasvirler tahminlere göre o bölgede yaşayan hayvanlardı. Ama en önemlisi 3 boyutlu kabartma olarak işlenmiş aslan figürleri. Mağaradaki avcılık tasvirlerinden sonra 3 boyutlu kabartmaya geçmeleri sanatsal açıdan farklı bir çağa geçmelerini temsil etmektedir.

Bu yapıların 40-60 ton arası değiştiği ve piramitler gibi nasıl oraya taşındığı ve ilkel şartlarda ilkel aletlerle nasıl yapıldığı hala bilinmemektedir.

Tapınağı yapıldığı zamanlarda yaşayan insanlar yerleşik hayata geçmemiş bitki toplayan avcılıkla geçinen küçük topluluklardı. Burada yapılan araştırmalarda buğdayın ilk versiyonunun tapınağa yakın yerlerde yetiştiği görülmüştür.

Yapılan kazılarda kireç taşından yapılmış bira fıçılarına rastlanmıştır. Tahminlere göre burada yapılan tarım yemek için değil bira üretme amacıyla yapılmıştır. İlk biranın da Şanlıurfa’da yapıldığı tahmin edilmektedir.

Göbekli Tepe 2011 yılında UNESCO listesine girmiştir. Yapılan kazılarda ileride karşımıza ne çıkar bilinmez ama kazılar sonucunda tarihte büyük değişikliklerin olacağı kesindir. Bunlardan en önemlisi de yerleşik hayata nasıl geçildiğinin değişecek olmasıdır. Vefatına kadar kazının başında bulunan Prof. Dr. Klaus Schmidt’e göre yıllardır yerleşik hayata tarımla geçildiği bilinmektedir, fakat burada ise dini merkezlerde sürekli kalma isteği ile buralara yerleşilmiş ve burada ihtiyaçlarını karşılayamadıkları için tarıma başlamışlardır. Yani dini mabetlere yerleşme isteği tarımı getirmiştir.

Pin It

İlgili Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir