Dünya Mirasımız Ani

by • 9 Nisan 2017 • Araştırma, RıhtımYorumlar (0)407

Ani Harabeleri Kars merkezine bağlı Ocaklı köyünün Arpaçay boyunda yer alır. Kars ilimizi dünyaya tanıtan en büyük eserlerden biridir. 2016 yılında UNESCO dünya mirası olarak kabul edilmiştir.

Ani Harabeleri İpek yolu üzerinde kurulmuştur. Her zamanki gibi nehir kenarına (Aras Nehri) kurulmuştur. Bu nehir Ermenistan’la aramızda doğal bir sınır oluşturmaktadır. Değişik zamanlarda değişik hükümdarlar tarafından yönetildiği için camiler, kiliseler, tapınaklar mevcuttur.

Harabeler hakkında öğrenebildiğimiz en eski bilgi 6. yüzyıldan kalmadır. İki yanı kanyonlarla çevrili olan kentin plato tarafındaki cephesi surlarla çevrilmiştir. Surlar tarafında Aslanlı Kapı olarak bilinen yer şehrin ana girişini oluşturmaktadır. Ani antik kenti 1001 kilise şehri olarak da adlandırılır.

Şehirde yapılan kazılarda yeraltı şehri bulunmuştur. Yeraltı şehrinde birçok yapı ve mağara bulunmuştur. Antik kentte en çok bilinen eser Ani Katedralidir. Bu eser Trdat tarafından inşa edilmiştir. Bu kilise Meryem Ana kilisesi olarak biliniyor. Kent Selçukluların eline geçtikten sonra bu kilise camiye çevrilmiştir. Ayrıca incilin ilk dört bölümünü yazan Matta, Markos, Yohanna ve Luka’ya adanmış dört kilise daha vardır. Kentte Aziz Patrick kilisesi olarak bilinen kilise halk arasında Keçeli kilise olarak bilinir, 1036 yılında yapılmıştır ama kuzey tarafına düşün bir yıldırım sonucu büyük zarar görmüştür. Restorasyonu için çalışmalar yapılmaktadır. Kentte tek ayakta kalan manastır ise Rahibeler Manastırıdır. Uçurum tarafında bulunduğu için ulaşımı çok güçtür.

Ani kentinin kazılarında M.Ö. 900’lü yıllarda Urartulardan kalan şehir yapılaşması bulunmuştur. Şehrin adı Urartu tanrılarından biri olan An tanrısından gelmektedir. Anadoluda yapılan ilk cami bu kentte yapılmıştır. Ebul Manuçehr Camisi olarak bilinen caminin pencereleri Ermenistan’a bakmaktadır. Caminin minaresi uzun yapılmış ve bu sayede gözetleme kulesi olarak da kullanılmıştır. Caminin hemen yanında ipek yolunun taş köprüsü bulunmaktadır. Köprüden günümüze gelen tek şey ayaklarıdır. Ayaklarının bir tarafı Ermenistan’da diğer tarafı Türkiye’dedir.

Her zamanki gibi gerekli önemi vermediğimiz çok önemli tarihi şehirlerden biri ama yıllarca bakımsız kalmış. Ümit burnunun keşfiyle önemini yitiren ipek yolu ve Osmanlının Kars’taki merkezini de başka bir yere taşımasıyla önemini daha da yitirerek terk edilmiştir. Zamanla bakımsızlık ve her zamanki gibi altın bulma umuduyla yapılan talanlar ve depremler sonucu ciddi zararlar görmüştür. Hatta adına Ani Harabeleri denmesinin nedenlerinden biri de harabeye dönmesidir. Yeni yeni önemi anlaşılmış hatta dünya mirası olarak bile 2016 yılında kabul görmüştür.

Türkiye’de gidip görülecek yerlerden biridir ve ilk fırsatta gidip görülmelidir. Ama dikkatli olunması gereken bir konu bulunmaktadır: bölgede bakire kızların toplanma alanı olarak bilinen bir kilise vardır, o kilisenin bahçesinde oturmak hayatınıza mal olabilir. Çünkü Ermenistan o bölgeyi kendi sınırı kabul ediyor ve oraya geçtiğiniz zaman sınır ihlali olarak görüp ateş açılabiliyor. Özellikle ilkbahar zamanı gidip görülürse daha bir güzel olacaktır.

Pin It

İlgili Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir