Danish Girl

by • 10 Nisan 2016 • Film İncelemeleri, SinemaYorumlar (0)768

2015 yılında çekilen ve ülkemizde 2 şubat 2016’da gösterime giren, biyografi, romantik ve drama türündeki yapım Danish Girl. Film başarısını 4 Oscar Adaylığı ile taçlandırmış bir yapım. Aynı zamanda Golden Globe adaylıkları da bulunuyor. Tarihin ilk cinsiyet değiştirme ameliyatlarından biri olan Danimarkalı Eniar – Lili Elbe’nin aşk ve tutku dolu hayat hikâyesini oldukça güzel işlemiş. 2014 yılının en iyi Erkek oyuncu Oscar’lısı Eddie Redmayne’nin akıl ötesi performansı bile izlenilmesini sağlayacaktır. Her ne kadar bu yıl en iyi erkek oyuncu dalında ödülü Di Caprio lobisi kazanmış olsa da Eddie Redmayne önümüzdeki yıllarda daha çok ödül alacak bir oyuncu olduğunu bizlere tekrar tekrar ispatlıyor.einargerda3-xlarge

Alica Vikander’ın muhteşem performansı ile oyunculuklar zirveye çıkıyor.  En iyi yardımcı kadın oyuncu dalında Oscar aldığı bu performansı sinemaseverlerin kesinlikle kaçırmaması gerekiyor.

Özellikle homofobik insanlar için bu tarz tutku dolu yapımların artması gerektiğini düşünüyorum. Türkiye’de birçok eşitsizlik alanında olduğu gibi cinsiyetler arası eşitsizlikler de oldukça ciddi sosyal sorunlara neden oluyor. Hollywood özellikle son 10 yıl içerisinde eşcinsel hakları ile ilgili tüm dünyayı bilgilendirmeyi amaç edinmiş görünüyor. Bunu yaparken ucundan kıyısından bizim gibi bu tarz konularda çok daha derin, ayıpsal sıkıntıları olan bir toplumunda geleceğe bakışını değiştiriyor.

eddiealiciawegener-xlargeEmpati aslında tek ihtiyaç duyduğumuz şey. Birbirimizi gerçekten dinleyebilme sanatı bir anlamda. Film sinema teknikleri açısından çok bir şey önermiyor. Yine de insani hikâyesi ile insanı sarıp sarmalıyor. Lili Elbe’nin cinselliğini yeniden keşfedişi, yaşadığı travmalar ile bezenmiş, tutku doruklarda bir senaryo sizleri bekliyor.

danishgirl1-xlarge

Tom Hooper tarafından çekilen filmin özellikle mekânları ve kostümleri oldukça başarılı. Yine de sahnelerde insanın içinde derin bir görüntü boşluğu bıraktığını söylemek de mümkün.

Her şeyden önemlisi Gerda Wegener isimli kadının efsanevi aşkını izlemek için bile koltuklarda yerinizi alın. Homofobinizi ve insanlara karşı işlediğiniz tüm fobileri bir kenara bırakın. Trans genderların tarihi hakkın yaratılması gereken geniş empati boşluğunu görselliği ile olmasa da senaryosu ile doldurabilecek bir iş Danish girl. Israrla dvd oynatıcılarınızdan isteyiniz.

Pin It

İlgili Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir