Cennetten Kovulmak

by • 30 Nisan 2014 • Film İncelemeleri, SinemaYorumlar (0)1342

Dram türünde 88 dakikalık bir Ferit Karahan filmi. Onu daha ziyade kısa filmleri ile tanırdık, lakin bu kez karşımıza uzun metrajlı bir filmle çıktı. Filmin Senaryosunu ise Ferit Karahan ve Serdar Temel birlikte yazmışlar.

Cennetten Kovulmak, iki farklı öyküden oluşuyor. Öykülerden birinin kahramanı 24 yaşındaki Emine, diğerininki ise 8 yaşındaki Ayşe. Birbirlerini tanımayan bu iki kişinin ayrı dünyalardaki yaşamı, bir vesile ile Muş’ta kesişiyor ve olaylar gelişiyor.

Başrollerde;

Ezgi Asaroğlu‘ nu  Emine, Rojin Tekin‘ i  Ayşe, Jülide Kural ‘ ı Gülnar ve Gülistan Acet ‘ i Narin adlarıyla görüyoruz.

cennet1 

Cennetten kovulmak, ‘50. Antalya Altın Portakal Film Festivali‘ nden Yönetmen Ramin Matin‘ in ‘Kusursuzlar‘ ı ile paylaştığı en iyi film ödülüyle ayrıldı.

Filmde, güneydoğu anadolu bölgesi’ nde yaşanan etnik çatışmalar ve olayların, doğrudan olmaktan ziyade insanlar üzerinde yarattığı dolaylı etkiler vurgulanmaya çalışılmış. Başarılı bir kurgulama ve doğru toplumsal tespitlerin yapıldığı gözlemleniyor. Dolayısı ile konunun ele alınış biçiminde herhangi bir problem yok. Bu tür filmlerin genel sıkıntısı olan ‘slogan filmi haline dönüşme tehlikesi’ ise takdire değer bir titizlik gösterilerek ortadan kaldırılmış ki kanımca çok önemli bir husustur. Bununla birlikte hoş ve etkileyici sahneler de yok değil. Ancak ben, yeterince samimi bulamadım bu filmi. Beni alıp götürmesini, hatta filmin sonuna dek,  içerisinde bana da bir rol verilmesini bekleyip durdum. Üzgünüm! ama olmadı bu, bir türlü gerçekleşmedi.

Kimi zaman olur böyle. Bir ekip çalışmasında herkes, üstün bir sorumluluk bilinciyle kendilerine verilmiş görevleri yerine getirirler. Ancak, duygu da katmaları gerektiğini ya unuturlar ya da yeterli ölçüde katılamaz. Hissettiremeyen film;  seyircinin yüreğine erişemez, gönül telini titretemez. Bu tıpkı, malzemesi mükemmel bir yemeğin tuzu-biberi katılmadan pişirilmesine benzer, lezzetsiz olur.

Altın Portakal’dan ‘En İyi Film Ödülü‘ çıkarabilmiş bir eser, bir taraftan şanslıdır çünkü bu tür festivallerde alınan ödüller, seyirciyi filmi izlemek yönünde kamçılar ve bunun beklenen sonucu olarak gişe hasılatları yükselir. Diğer taraftan şanssızlığıdır çünkü  seyircinin filmden beklentisini fazlasıyla yükseltir. İzlediği filmden beklediğini alamayan seyirci ise hırçınlaşır ve yırtıcı olur.

Cennetten Kovulmak, şüphesiz izlenmeye değer bir film. Ancak “siz siz olun, beklentilerinizi çok da yüksek tutmayın” derim.

İyi seyirler…

 cennet2cennet3

 

Pin It

İlgili Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir