Çemberlitaş

by • 7 Ağustos 2016 • Araştırma, RıhtımYorumlar (0)1208

TAŞ DEYİP GEÇMEYİN!

Cemberlitas-04Her gün yüzlerce insanın önünden geçtiği ve neden buraya dikildiğini merak ettiği, hatta eskiden altında altın olduğunu sanıp define avcılarının gazabına uğrayan sütun. Neden dikildiği bilinmez ama yıllarca çeşitli zararlar görüp günümüze kadar gelmiştir.

İlk önce nereden ve kim tarafından getirildiğine bakmak gerekiyor. M.S. 330 yılında I.Konstantin bu sütunu Roma’daki Apollon tapınağından söktürüp bugünkü yerine diktirmiştir. Toplamda 8 adet sütun, üst üste konulup demir bileziklerle birbirine bağlanarak oluşturulmuştur.

Apollon tapınağından buraya getirildiği zaman üzerinde güneşi selamlayan Apollon heykeli vardı. Ama İstanbul’a dikildiği zaman bu heykel sökülmüş ve yerine I. Konstantin kendi heykelini diktirmiştir. Daha sonra gelen imparatorlardan bazıları da bu geleneği sürdürmüş ve kendi heykelini diktirmiştir.

36-cemberlitas-hamami-51081 yılında heykele bir şimşek isabet etmiş ve heykelle birlikte Çemberlitaş büyük hasar görmüştür. Daha sonra I. Komnenos sütunu tamir ettirip üzerine haç koydurmuştur.

İstanbul’un fethinden sonra haç indirilmiştir. Yavuz Sultan Selim döneminde bir tamirat geçirmiştir. 1081 yılında geçirdiği şimşek kazasından dolayı, II. Mustafa döneminde altına beton dökülmüş ve sütunlar çemberle sarılıp sağlamlaştırılmıştır. Bundan sonra sütunlar Çemberlitaş olarak anılmıştır.

Bazı söylentilere göre Hz. İsa’ya ait olduğu sanılan bazı eşyaların bu sütunun altında gömülü olduğu düşünülmektedir. Hatta bu rivayet sayesinde Avrupa’da haçlı seferleri için asker toplanmıştır. Asker toplamak için sütunun altında Hz. İsa’ya ait olan kutsal kâsenin olduğu ve bu kâseden su içenin ölümsüz olacağına rivayet edilirdi.

Bu eşyaların nasıl geldiği ise şöyledir;

cemberlitas_(istanbul-cemberlitas)Konstantinus’un validesinin adı Helena adında bir kadındır. Helana Kudüs’ü ziyarete gittiğinde orada Kemame adında bir kilise inşa ettirir. Hristiyanlar da ona kendilerince mukaddes olan Hz. İsa’nın üzerine gerildiği salibin parçalarını, ellerine ve ayaklarına vurulan mıhları ve bazı mucizelere ait eserleri getirip verirler. O da, bunları alıp oğlu Konstantinus’a hediye olarak götürür. Konstantinus tazimle bunları alıp, hazinesine götürür.  Zamanla kendisinden sonra gelecek hükümdarların bu mübarek eserlerin kadrini bilmeyip saygıda kusur edebileceklerini, bunun da büyük günah olacağı aklına gelir. Yerin altına taştan sağlam bir hücre inşa edilmesini ve bu eserlerin oraya konulmasını emreder. Sonra da üzerine halen mevcut olan Çemberlitaş’ı işaret olması için diker.

Doğru mudur yanlış mıdır bilinmez ama eğer doğruysa şimdiye kadar birileri oradaki eşyaları bulmuştur.

Pin It

İlgili Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir