Büyük Adam Olmak

by • 8 Ekim 2017 • DemlikYorumlar (0)112

Ben büyüyünce adam olacağım, diyor çocuk. Matah bir şey sanıyor şu an. Herkese verilmeyen bir ayrıcalık; sınıfındaki popüler çocuğun doğum günü partisine gitmek gibi… Ablası “insan ol önce” diyor. Ama babasının “benim oğlum büyük adam olacak” nidaları arasında kayboluyor sözleri.

Çocuk büyüyor. Çocuk, adamlık yanılsaması içinde. Bir dediğini iki etmeyen annesine bakıyor önce. Paşam benim, diye seven babasına, kendisiyle aynı haklara sahip olmayan ablasına. “İşte, adam oldum” diyor.

Sokağa çıkıyor. El ele göz göze sevgilileri gördükçe deliriyor. Benim ablam yapamaz öyle şey diyor. Bu yaştan sonra katil mi edecek kendisini? Hoşuna giden bir kadın gördü mü gözlerini alamıyor. Teninin hayalini kuruyor. Zaten kadın kimin için giyinir, böyle süslenir ki? Babasının annesine el kaldırdığını görüyor. Soruyor, öğreniyor. Babasına hak veriyor sonra. Kadın dediğin sokakta adabını, evde kadınlığını bilmeli. Evleniyor. Eşi çalışsın istemiyor. Kadının eve getirdiği paranın ne hayrını görecek sanki. Ablası boşanmak istiyor. “Kendine nasıl bakacaksın, nasıl para kazanacaksın!” diye azarlıyor.

Bir oğlu oluyor. Seviniyor. Soyunu devam ettirecek, büyüyüp koca adam olacak, kendine torunlar verecek dünya tatlısı bir oğlan. İkincisi güzeller güzeli bir kız. Derdi hiç bitmez şimdi bunun. Şimdiden endişelenmeye başladı. O kıyafetle sokağa çıkmasına nasıl izin verecek, nasıl birini sevecek, nasıl çocuk yapacak, nasıl nasıl… İkinci çocuğa ne gerek vardı sanki? Çocuklar büyüyor. Oğlan mutlu. İstediği gibi gezip tozuyor, istediğine laf atıyor, istediğini yapıyor. Kız kendisini mutlu sanıyor. Hiç özgür olmamış ki özgürlüğün hasretini çeksin…

Adam ölüyor, arkasında kendisi gibi adamlar bırakıyor.

Yazan: Deniz Karakaya

Pin It

İlgili Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir