Bedri Koraman

by • 10 Haziran 2015 • Karikatürize, NostaljikYorumlar (0)2413

Bedri Koraman3

1928 Bafra doğumlu sanatçı 1945 Yılında girdiği  İ.D.G.S.A. Cemal Tollu Atölyesi’nde eğitim gördükten sonra Babıali‘de illüstrasyon ressamı ve karikatürcü olarak çeşitli dergilerde çalıştı. 1954 Yılında girdiği Milliyet Gazetesi, sonraları kısa aralıklarla farklı gazetelerde görev alsa da onun mesleki yaşamının büyük bölümünü sürdürdüğü kuruluş oldu.

Bedri Koraman2Terörist kurşunlarına hedef olarak ölen ünlü gazeteci Abdi İpekçi‘nin, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği yaptığı yıllarda, gazetenin birinci sayfasında siyasi ve aktüel içerikli karikatürler çizdi, hafta sonu eklerinde yayımlanan temalı seri karikatürleri ile ilgi odağı oldu ve tanındı. 1978 Yılında kendisi de bir terör saldırısına uğradı fakat o bu saldırıdan yara almadan kurtulmayı başardı.

Benimsediği Resim Karikatür tarzı ile kısa sürede, Turhan Selçuk, Nehar Tüblek, Oğuz Aral gibi döneminin usta karikatürcülerinden biri haline geldi. Bedri Koraman1

Yassıada Mahkemeleri’ni takip edip karikatürleştirerek ‘muhabir karikatüristliğin’ ülkemizdeki ilk örneğini verdi. İtalya’da Marostica, Yugoslavya’da Saraybosna ve Üsküp şehirlerinde  düzenlenen uluslar arası karikatür yarışmalarında ödüller aldı.

T.S.Y.D. Spor Karikatürleri Yarışmalarında birincilik ve ikincilik ödülleri de bulunan değerli sanatçıyı geçtiğimiz ay,  30 Mayıs 2015 Tarihinde son yolculuğuna uğurladık.


Pin It

İlgili Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir