Barbarella

by • 11 Aralık 2016 • Film İncelemeleri, SinemaYorumlar (0)640

fntrx2bzhkdsnfe5jkgp09xsk7g1

2000 yılında ölen Fransız yönetmen Roger Vadim‘in 1968‘de çektiği, kimilerine göre edepsiz filmi kitsch  bilim-kurgu parodisi BARBARELLA, Fransız çizer Jean-Claude Forest‘ın 60’lı yıllarda dikkat çeken aynı isimli çizgi roman serisinden esinlenmiştir. BARBARELLA çizgi romanı ilk çıktığı yıllarda pek tabii sansürle boğuşmuş, sonra reşit olmayanlara satılması yasaklanmıştır. Konusu, feminen, seksi bir kadın ajanın erotik maceralarıdır…

Sinema uyarlamasını çeken Roger Vadim, 1956‘da yönettiği Et Dieu… créa la femme (Ve Tanrı Kadını Yarattı) ile o dönem evli olduğu Brigitte Bardot‘u dünya çapında yıldız yapmıştı. Film, kimi kesimce Yeni Dalga‘nın başlangıç filmi olarak da kabul edilmişti. Ancak dramatik öykü yapısına sahip olduğu için akımın dışında değer görmüştü. Vadim, BARBARELLA‘yı çekeceği zaman o dönem eşi olan Jane Fonda‘ya başrolü verirken sebep olacağı sansasyonun bilincindeydi. Fonda o zamanlar yalnız Henry Fonda‘nın kızı değil, aynı zamanda 8 filmde oynamış deneyimli bir aktristi. Vadim bu kararında kesinlikle haklıydı. Eğer Barbarella rolünü Fonda değil de bir başkası oynamış olsaydı muhtemelen şu an bunları yazmıyor olacaktım… MS 40,000. yüzyılda, dünya gezegeninin uzaydaki temsilcisi olan Barbarella zor bir görev üstlenir. Yeni icadıyla evrendeki barışı tehdit eden Duran Duran isimli çılgın bilim adamını bulacaktır. Barbarella, Tau Ceti sistemine uzanan arayışı boyunca birbirinden ilginç uzaylı ırklar, insanlar ve tehlikelerle karşılaşır. Bunların arasında sarışın, mavi gözlü kör melek Pygar ile sonradan aşka dönüşecek adı konmamış bir ilişki yaşar. Hazzın tesirinde dişiliğinin eylemleriyle aklı karışan Barbarella, yavaş yavaş amacından sapar. Çılgın profesör Duran Duran‘i bulup evrendeki barışı koruyabilecek midir?

9a85bf7a2c611d36ef557e7e4b0ad1e01Filmde en önemli etken Barbarella‘nın kostümleri… Giyimleri plastik, metalik, pelüş gibi rüküş giysilerden oluşuyor. Ünlü tasarımcılar, Jacques Fonteray ve Paco Rabanne‘ın imzasını taşıyan bu kostümler Barbarella‘nın olabildiğince az yerini örtecek biçimde tasarlanmış. Film, bilim-kurgu türüne yeni bir alt tür kazandırmıştır; science-fiction (bilim-kurgu) değil de, science-fashion (bilim-moda) diye nitelendirilmektedir.

60‘lar ürünü Barbarella‘nın set tasarımlarının da kostümlerinden kalır yanı yok elbette. Dönemin Pop-Art tesiri filmin bütününe sinmiş durumda. Jane Fonda‘nın Barbarella‘ya kattığı seksüel kadın imgesi ve kitsch estetik yanında ardışık tuhaf vakalar dizisine eşlik eden acayip diyalogları filmin külte dönüşmesinde en büyük etkenler olarak görebiliriz.

tumblr_ntcq4egu4u1qcpno5o1_500Açılış sahnesinde izlediğimiz yerçekimsiz ortamda striptiz sahnesi, Fonda‘nın göğüsleri filmin bariz uvertürü. Devasa nargileler içinde çırılçıplak erkeklerin esansını içen kadınlar, kayıp ve çılgın bilim adamı Duran Duran‘in sıradışı orgazm makinesine kadar varıyor. Normalde kişiyi aşırı zevkten öldüren makine Barbarella üzerinde ters tepiyor ve onun doyumsuzluğuna dayanamayıp bozuluyor… İngiliz pop grubu Duran Duran‘in adı buradan gelmektedir. Grup, Electric Barbarella adında single da çıkarmıştı. 1994‘te Kylie Minogue, adını taşıyan albümünden çıkan Put Yourself In My Place adlı single’a çektiği klipte Barbarella‘nın striptizmini taklit etmiştir. Ayrıca 2003‘te çıkan Body Language albümünün ön kapak resminde oturuşu ve siyah, opak çorap giyimi Barbarella tesiri taşır. Casablanca‘nın farklı yeniden çevrimi Barb Wire (Bana Bebek Deme) Pamela Anderson, Barb Wire karakteri Barbarella‘nın kopyasıdır. Joel Schumacher‘in yönettiği Batman & Robin filminin mekan atmosferi de Barbarella‘dan esinler taşır.  68 yapımı Barbarella, her yönüyle keşfedilmeyi, tam anlamıyla anlaşılmayı hak eden kült yapımlardan.

imyyu28jtzo4oz8tumblr_ngu5zjujuj1qakh43o1_500

Pin It

İlgili Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir