‘AŞK’ın biçim değiştirmiş hali ‘HER’

by • 15 Şubat 2014 • Film İncelemeleri, SinemaYorumlar (0)1117

3bf2e981

 Spike Jonze’un gümbür gümbür gelen son uzun metraj filmi Her-Aşk bir yandan güldürüyor, bir yandan üzüyor bir yandan endişe duymamızı sağlıyor. En azından ben izlerken bunların hepsini hissettim. Günümüz teknolojisinin geldiği ve geleceği noktalar düşünüldüğünde filmde yansıtılan günler çok da uzağımızda değil gibi. Telefonlarımıza ve tabletlerimize olan bağımlılığımız, internetsiz kendimizi eksik ve çaresiz hissettiğimiz bir gerçek. Onları araç olarak kullandığımız dönemler çok eskiler de kaldı sanki. Birer kimlik verdik her birine. Teknolojinin geldiği noktalar ile birlikte bizler de değiştik. Beğenilerimiz, zevklerimiz, tercihlerimiz gibi çağımızın yalnızlaşan bireylerini ve değişen ilişkilerini anlatan çok hoş bir film Her.

tumblr_mzdfwt0MuP1qzcye0o1_1280

Teknolojinin bize birçok kolaylık sağladığı gibi bizleri değiştirdiğinden daha önce de bahsettik. Günümüz insanlarının etrafının sanal ağlarla çevrili olduğu bir gerçek. Bütün bir günü sosyal medyada, sanal arkadaşlıklarla geçirirken aynı zamanda ne kadar yozlaşıyor, hayattan uzaklaşıp asosyalleşiyoruz. Jonze, son filmi Her’de yakın gelecekte karşılaşabileceğimiz türden romantik bir öyküyü ele alıyor.

 Bir dünya düşünün ki  insanların yapması gereken her türlü işi artık bilgisayar programları onların yerine yapıyor. Böyle bir ortamda Theodore Twombly (Joaquin Phoenix) hayatını nadir bulunan bir şeye dönüşmüş olan el yazımı mektupları yazarak kazanmaktadır. Mutlu bir evliliğin ardından eşiyle boşanmaya hazırlanan, bir apartman dairesinde tek başına yaşayan, tuhaf bir kişiliği ve hayattan zevk almadığı her halinden belli bir adam.  Bir gün yolda yürürken gördüğü bir reklamda dünyanın ilk yapay zekaya sahip işletim sisteminin tanıtıldığına şahitlik ediyor ve yalnızlığını gidermesi umuduyla bilgisayarına bu sistemi kuruyor. Samantha isimli yapay zeka ürünü karakter, Theodore’un hayatına böylece girmiş oluyor. Kusursuz bir yapay zeka programı sunan yeni bir işletim sistemi olan Samantha, Theodore için programdan çok daha fazlası oluyor. Ağır bir depresyonun içerisinde olan Theodore, asla dokunamayacağı bu sanal işletim sistemine aşık oluyor. Çok uzun bir süreden sonra Samantha sayesinde gülüp eğlenmeye hayattan tat almaya başlarken yapay zeka programıyla arasındaki ilişki de gitgide tuhaflaşıyor.

HER aşk

Teknolojinin bayağı geliştiği bir dünya tasarlarken bile sadelikten yana olan Jonze, yarattığı dünyada abartı hiçbir unsur kullanmamış. Filmin çekimlerinin büyük bir bölümü Los Angeles’ta gerçekleştirilirken, arka planda gökdelenlerin yer aldığı sahneler Çin’in Şanghay şehrinde çekilmiş. İzlerken modern, tertemiz, kalabalıksız ve gösterişten uzak bir Los Angeles izliyorsunuz. Öyle ki teknolojinin gösterişli yanlarını kullanıp uçan arabalar göstermektense, tüm gelişmişliğe rağmen yalnızlaşan ve kendine kapanan insanları, insan özelliği kazandırılmış teknolojik yapılar ön plana çıkartılmış. Öyle ki Theodore ile dalga geçip onu azarlayan, insan zihni modelinde yazılıma sahip bir konsol oyunu bile var.

 Kısacası Her, Spike Jonze’un başarılı senarist- yönetmenliği ve Joaquin Phoenix’in takdir edilesi oyunculuğu ile izlenilesi bir film olmuş. Altın Küre Ödülleri’nde ‘En İyi Özgün Senaryo’ dalında ödüle layık görülen film, Akademi Ödülleri’nde ise ‘En İyi Film’ ve ‘En İyi Özgün Senaryo’ dahil beş kategoride ödüle aday gösterildiğini hatırlatıyor ve yazıma burada son veriyorum.

 

Pin It

İlgili Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir