71

by • 7 Şubat 2016 • Film İncelemeleri, SinemaYorumlar (0)610

İrlanda Usulu Anti- Militarist Tavır; 71

71; aksiyon, drama ve gerilim türlerinin güzel harmanlandığı 2014 İngiltere yapımı, yaklaşık 100 dakikalık başarılı bir yapım. Yönetmeni Yann Demange’ın ilk uzun metraj deneyimi olmasına rağmen oldukça iyi övgüler aldı. BAFTA adaylıkları, Atina, Berlin ve İngiliz Bağımsız film ödülüyle taçlandırmış bir yapım. Yann Demange, kısa metraj çekerek başladığı kariyeriyle, pek başarılı olduğu söylenemeyecek dizi yönetmenlik deneyimlerinin ardından sinemada kendini bulma yolunda çok önemli bir adım atmışa benziyor.

Yıl 1971, kimilerininhiç bir zaman kabul etmediği ismiyle Birleşik Krallık’ta kan gövdeyi götürmektedir. İrlanda Cumhuriyet Ordusu ve İngiltere hükümeti, IRA yanlılarının işbirlikçi olarak adlandırdığı protestan İrlandalılar arasındaki savaşın en şiddetli olduğu yıllardan birine götürüyor bizi yönetmen. İlk defa savaşa giden bir İngiliz askerinin peşinden Belfast’a gidiyoruz. IRA ile savaş halinde olan BÜYÜK Britanya krallığı ve onun cepheye sürdüğü, öldürdüğü, terk ettiği onlarca KÜÇÜK piyonun arasında bir tek kale maç.  Yoksul ve yetimhane de yaşayan küçük kardeşinden başka kimsesi olmayan İngiliz askeri Gary Hook’u dünyanın belki de en şanslı adamına dönüştürüyor. Hook karakteri; son zamanların parlayan genç oyuncularından; Jolie’nin Unbroken’ında Zamperinni’yi oynayan, Jack O’Connell.

Filmdeki oyunculuk performansları oldukça başarılı. Belfast sokaklarının yaşayanları bir dönem filmi içinde olduğunuzu size hatırlatıyor. Set dekorasyonları oldukça başarılı. Kostümler ve makyaj konusunda filmi açıkçası başarısız buldum. Belfast gibi doğal bir sete rağmen kimi yerlerde karakterler fazla moderndi.

71-frMüzikleri Hollywood sinemasına yabancı olmayan David Holmes tarafından yapılmış. Özellikle Hook’un koşarak IRA militanlarından kaçtığı bir sahne var ki, gerek müziklerin yarattığı atmosfer gerekse görüntü yönetimi açısından muazzam. Fakat film bol müzikli, ses efektli bir aksiyon filmi olmamasına rağmen, kurgusu ve görüntü seçimleriyle seyirciyi perdeye bağlıyor. Zaten işin içinde Luca Bellano ve Tim Kaplan gibi oldukça başarılı iki görüntü sanatçısı var. Tecrübeli Matt Fisher’ın Steadicam ile çektiği sahnelerin bir çoğu muazzam güzellikte. İzleyiciyi açılarıyla yorduğu kimi yerler yok değil. Fakat filmin kısa süresi üstesinden geliyor.

Sosyolojik kaygıları olan ve taraf tutmayarak sinemanın dilinden konuşmaya çalışan bir film 71. Bunu da oldukça iyi başarmışa benziyor. Süregelen kavganın en şiddetli yıllarından biri diyorum 70’li yıllara. Çünkü bu savaş pek bitmişe benzemiyor günümüzde de. 2006’da IRA silah bırakmasına rağmen içlerinden çıkan bir grup 2009’da iki İngiliz askerini öldürerek adeta kanın devam edeceğini ilan ettiler. Belfast’ta her yıl yaşanan Protestan, Katolik kavgalarında ise ölen ve yaralanan onlarca insan var hala. Orta çağdan kalma tutkuların ve emperyalist sömürgeci çıkarlarının arasında bir yerde bu savaş. 71; günümüze uzanan bu duruma anti militarist bir çerçeveden bakıyor. Sanal olarak yaratılmış tarafların değil, küçük ya da büyük insan arasında bir tercih yapıyor. Bu tercihi de Hook karakterine defalarca şans vererek yapıyor aslında. Hook ve Hook gibiler fazla yaşamıyor gerçek dünyada. Sinema; tüm kötülüklerin baş düşmanı; “Seni umursamazlar, onlar için sadece bir et parçasısın” diyor.

İyi çekilmiş güzel bir senaryo, ufak tefek seyirciyle uzlaşmayan yanları olsa da insanın tarafını tutan başarılı bir yapım.

Pin It

İlgili Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir